- Hem
- SOVRUM
- Sänggavlar
- Sänggavel Slät Svängd
Sänggavel Slät Svängd
Hilding
Välj Färg
Bredd
Leveranstid 3-4 Veckor (Leveranstiden kan påverkas av helgdagar.)
Kvalitetsprodukter
Personlig service
Hemleverans
Produktdetaljer
Specifikationer
Färg |
|
---|---|
Djup | 7 |
Höjd | 115 |
Volym | 0.09 |
Detaljerad information
Sänggaveln finns i samma bredder och färger som Hildings sängar.
Gavlen är fristående och placeras på golvet, men kan kompletteras med gavelben för anpassad höjd. Gaveln har ett avtagbart och tvättbart tyg med dragkedja baktill och som fästs med kardborre undertill. Klädseln kan tvättas i 40°.
Precis som Hildings sängar är gaveln Svanencertifierad och svensktillverkad.
Stomme: Svängd träregelstomme
Stoppning: Polyeter
Gavelhöjd: 115 cm
Gaveldjup: Ca 7 cm
Sänggavel Slät Svängd är OEKO-TEX certifierad och svensktillverkad.
Köp till gavelben i höjden,12 cm, 15 cm, 18 cm eller 20 cm.
Skötselråd för textil
Eftersom det finns textilmöbler i alla möjliga former och färger är det därför viktigt att du lär dig att ta hand om din möbel på rätt sätt. Det är inte bara slitstyrkan som avgör hållbarheten på textilmöbler som många tror. Har man bara rätt skötsel så kan även tyg med låg slitstyrka hålla i många år.
Allmänna skötselråd för textil:
- Skydda dina textilmöbler från direkt solljus.
- Ta bort fläckar omedelbart genom att suga upp med en trasa, gnid inte. Vid användning av fläckborttagningsmedel bör du först prova medlet på en mindre synlig del av tyget.
- Impregnera gärna din möbel med textilspray innan användning. Smuts och fläckar är då lättare att få bort.
- Dammsug möbeln regelbundet.
